Ні насиллю!
Розділи
 • Що таке насильство і яким воно буває
 • Куди звертатися при виникненні домашнього насильства
 • Послуги, які надаються Львівським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
 • Покарання за вчинення домашнього насильства
 • Законодавство
 • Інше

Що таке насильство і яким воно буває

Домашнє насильство – діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім’ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім’єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Економічне насильство – форма домашнього насильства, що включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Сексуальне насильство – форма домашнього насильства, що включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Фізичне насильство – форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Куди звертатися при виникненні домашнього насильства

Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми і ґендерної дискримінації 0-800-500-335 (зі стаціонарного) або 116-123 (з мобільного) (цілодобово, безкоштовно, анонімно та конфіденційно) для отримання консультацій юриста або психолога.

Національна дитяча “гаряча лінія”: 0-800-500-225 або 116-111.

Гаряча лінія Львівської області: 112.

Національна поліція: 102.

Гаряча лінія Мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які перебувають у кризовій ситуації і потребують екстреної допомоги, в тому числі постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі при Львівському міському центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (м. Львів, вул. Театральна, 10, 0-800-307-305 з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 18.00 год.). Дзвінки з усіх мобільних і стаціонарних телефонів безкоштовні.

Мобільна бригада здійснює діяльність на території м. Львів, м. Винники, смт. Брюховичі, смт. Рудно.

Про випадки вчинення домашнього насильства можна повідомляти Львівський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за телефоном 032 254-61-30 або надсилати повідомлення на е-мейл: .

Відділ з питань сімейної політики управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (м. Львів, вул. Галицька, 21, телефон 032-235-48-85).

Управління “Служба у справах дітей” департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок, 1, телефон 032-297-58-83).

Львівська обласна мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства (м.Львів, вул. Митрополита Андрея, каб. 113, 063 953 38 60, 066 278 96 51 з понеділка по п’ятницю з 9.00 до 17.00 год.).

Послуги, що надає Львівський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді
Послуги:

 1. Надає якісну і оперативну, допомогу, здійснюємо захист і підтримку особам, які постраждалим від домашнього насильства.
 2. Консультує з правових та соціальних питань.
 3. Залучає фахівців (психологів Центру) для надання психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства.
 4. Здійснює оцінку потреб сім’ї/особи/дітей та допомагаємо шукати шляхи їх задоволення.
 5. У разі виникнення внаслідок вчинення домашнього насильства складних життєвих обставин – здійснює соціальний супровід.
 6. Проводить профілактичні заходи з кривдниками. У разі, якщо причиною насильства є наявність у кривдника залежностей – проводить мотиваційне інтерв’ю з метою спонукання проходження кривдником лікування та реабілітації.
 7. Спонукає і скеровує кривдників для проходження корекційних програм.
 8. Коли жертвою домашнього насильства стають діти – здійснює оперативні заходи за підтримки відділу «Служби у справах дітей» та ювенальної поліції з метою забезпечення прав дитини.
 9. Проводить заходи, спрямовані на організацію цікавого дозвілля дітей, що постраждали від домашнього насильства або були присутні при вчиненні домашнього насильства.
 10. Проводить профілактичні заходи серед учнівської молоді та дорослих мешканців Львова спрямовані на формування стандартів позитивної поведінки, здорового способу життя та відповідального ставлення до сімейних цінностей.

З ким працюють?

 1. Особи, які постраждали від домашнього насильства.
 2. Діти, які постраждали від домашнього насильства.
 3. Особи, які вчинили домашнє насильство – у разі розуміння ними проблеми та добровільної згоди на лікування, реабілітацію (у випадку наявності у кривдника алко-, нарко- та інших залежностей) та проходження корекційних програм.
 4. З метою профілактики вчинення домашнього насильства – учнівська молодь, мешканці міста – проводимо профілактичні заходів та розповсюджуємо соціальну рекламу.

Методи та напрямки:

 1. Телефонне консультування.
 2. Екстрена допомога.
 3. Здійснення візитів у сім’ї.
 4. Консультування осіб, постраждалих від домашнього насильства.
 5. Надання соціальних послуг і ,у разі необхідності, здійснення соціального супроводу.
 6. Проведення бесід, мотиваційних лекцій, тренінгів для учнівської молоді у навчальних закладах.

Покарання за вчинення домашнього насильства

1. Терміновий заборонний припис

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Терміновий заборонний припис може містити такі заходи:

 • зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи;
 • заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.

Під час вирішення питання про винесення термінового заборонного припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.

Працівники уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України можуть у встановленому законом порядку застосовувати поліцейські заходи примусу для виселення з житлового приміщення кривдника, якщо терміновий заборонний припис передбачає зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, а кривдник відмовляється добровільно його залишити.

Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків.

Терміновий заборонний припис виноситься строком до 10 діб.

Терміновий заборонний припис вручається кривднику, а його копія – постраждалій особі або її представнику.

Дія термінового заборонного припису припиняється у разі застосування до кривдника судом адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту або обрання щодо нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні.

Кривдник, стосовно якого винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов’язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ органів Національної поліції України за місцем вчинення домашнього насильства.

Особа, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, може оскаржити його до суду в загальному порядку, передбаченому для оскарження рішень, дій або бездіяльності працівників уповноважених підрозділів органів Національної поліції України.

Терміновий заборонний припис не може містити заходів, передбачених пунктами 1 і 2 частини другої цієї статті, якщо кривдником є особа, яка на день винесення припису не досягла вісімнадцятирічного віку та має спільне місце проживання (перебування) з постраждалою особою.

Терміновий заборонний припис виноситься в порядку , затвердженому Міністерством внутрішніх справ України.

2. Обмежувальний припис стосовно кривдника

Право звернутися до суду із заявою про видачу обмежувального припису стосовно кривдника мають:

 • постраждала особа або її представник;
 • у разі вчинення домашнього насильства стосовно дитини;
 • батьки або інші законні представники дитини, родичі дитини (баба, дід, повнолітні брат, сестра), мачуха або вітчим дитини, а також орган опіки та піклування;
 • у разі вчинення домашнього насильства стосовно недієздатної особи;
 • опікун, орган опіки та піклування.

Обмежувальним приписом визначаються один чи декілька таких заходів тимчасового обмеження прав кривдника або покладення на нього обов’язків:

 • заборона перебувати в місці спільного проживання (перебування) з постраждалою особою;
 • усунення перешкод у користуванні майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності або особистою приватною власністю постраждалої особи;
 • обмеження спілкування з постраждалою дитиною;
 • заборона наближатися на визначену відстань до місця проживання (перебування), навчання, роботи, інших місць частого відвідування постраждалою особою;
 • заборона особисто і через третіх осіб розшукувати постраждалу особу, якщо вона за власним бажанням перебуває у місці, невідомому кривднику, переслідувати її та в будь-який спосіб спілкуватися з нею;
 • заборона вести листування, телефонні переговори з постраждалою особою або контактувати з нею через інші засоби зв’язку особисто і через третіх осіб.

Рішення про видачу обмежувального припису або про відмову у видачі обмежувального припису приймається на підставі оцінки ризиків.

Обмежувальний припис видається на строк від одного до шести місяців.

За заявою осіб, визначених частиною першою цієї статті, на підставі оцінки ризиків обмежувальний припис може бути продовжений судом на строк не більше шести місяців після закінчення строку, встановленого судовим рішенням згідно з частиною четвертою цієї статті.

Про видачу обмежувального припису кривднику суддя у встановлений законом строк інформує уповноважені підрозділи органів Національної поліції України за місцем проживання (перебування) постраждалої особи для взяття кривдника на профілактичний облік, а також районні, районні у містах Києві і Севастополі державні адміністрації та виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад за місцем проживання (перебування) постраждалої особи.

Обмежувальний припис не може містити заходів, що обмежують право проживання чи перебування кривдника у місці свого постійного проживання (перебування), якщо кривдником є особа, яка не досягла вісімнадцятирічного віку на день видачі такого припису.

Порядок видачі судом обмежувального припису визначається Цивільним процесуальним кодексом України .

Постраждала особа може вимагати від кривдника компенсації її витрат на лікування, отримання консультацій або на оренду житла, яке вона винаймає (винаймала) з метою запобігання вчиненню стосовно неї домашнього насильства, а також періодичних витрат на її утримання, утримання дітей чи інших членів сім’ї, які перебувають (перебували) на утриманні кривдника, у порядку, передбаченому законодавством.

У разі порушення кримінального провадження у зв’язку з вчиненням домашнього насильства перелік заходів щодо тимчасового обмеження прав або покладення обов’язків на особу, яка підозрюється, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, пов’язаного з домашнім насильством, або визнана винною у його вчиненні, а також порядок застосування таких заходів визначаються Кримінальним кодексом України  та Кримінальним процесуальним кодексом України .

3. Кодекс України про адміністративні правопорушення

Стаття 173-2. Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування.

Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до семи діб.

Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

4. Кримінальний кодекс України

Стаття 126-1 Домашнє насильство

Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, що призводить до фізичних або психологічних страждань, розладів здоров’я, втрати працездатності, емоційної залежності або погіршення якості життя потерпілої особи, карається громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до п’яти років, або позбавленням волі на строк до двох років.

Стаття 153. Сексуальне насильство

 1. Вчинення будь-яких насильницьких дій сексуального характеру, не пов’язаних із проникненням в тіло іншої особи, без добровільної згоди потерпілої особи (сексуальне насильство) карається позбавленням волі на строк до п’яти років.
 2. Сексуальне насильство, вчинене повторно або особою, яка раніше вчинила будь-який із злочинів, передбачених статтями 152 154 155 цього Кодексу, або вчинення таких діянь щодо подружжя чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких відносинах, або щодо особи у зв’язку з виконанням цією особою службового, професійного або громадського обов’язку, або щодо жінки, яка завідомо для винного перебувала у стані вагітності, карається позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
 3. Сексуальне насильство, вчинене групою осіб, або сексуальне насильство щодо неповнолітньої особи карається позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
 4. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені щодо особи, яка не досягла чотирнадцяти років, незалежно від її добровільної згоди караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
 5. Дії, передбачені частинами першою, другою, третьою або четвертою цієї статті, що спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років.

Законодавство: