З жовтня цього року в Україні діють зміни у призначенні житлової субсидії, тому змінилася кількість сімей, які мають право на її отримання. Як повідомили в управлінні соціального захисту Львівської міської ради, з початку опалювального періоду, станом на 1 листопада, в місті житлову субсидію отримують 36,3 тисяч домогосподарств. А це 14,6% від усіх домогосподарств Львова (в місті всього 248,5 тисяч сімей).

«В жовтні до програми житлових субсидій на рівні держави були внесені чергові зміни. Вони є точковими для певних категорій громадян, після тих суттєвих змін, які відбулися з травня, — говорить Ігор Кобрин, керівник управління соціального захисту ЛМР. — В порівнянні з квітнем, станом на 1 листопада кількість отримувачів субсидії у Львові зменшилася на 100 тисяч домогосподарств. Тобто якщо у квітні в нас 135 тисяч сімей одержували субсидію (а це 50% від загальної кількості), то зараз така цифра становить трохи більше 36 тисяч (15% від загальної кількості). Ця цифра зросте, звичайно, у листопаді-грудні, оскільки в нас розпочався опалювальний період, бо ці зміни дещо більшій кількості громадян нададуть право на субсидії, але ця частка буде дуже мінімальною. Тобто такої кількості одержувачів субсидії, як у квітні, уже не буде».

З його слів, ці зміни конкретно стосуються певної категорії громадян, і розширюють повноваження комісій при районних адміністраціях, коли призначається субсидія. Тобто деякі категорії громадян матимуть право подати на розгляд комісії прохання про призначення субсидії.

«До прикладу, якщо серед членів сім’ї є люди, які мають онкологічні захворювання, або є алко- чи наркозалежні, і це підтверджується довідкою лікаря, то ця сім’я буде мати право на отримання субсидії за рішенням комісії. Також якщо раніше на отримання субсидії мали право мешканці, в яких житлова площа квартири є більшою 120 кв. м., а житлового будинку — більше 200 кв. м., то тепер рахується опалювальна площа. Тому якщо опалювальна площа не перевищує 120 кв. м. для квартири, і 200 кв. м. для житлового будинку, то такі люди будуть мати право на отримання субсидії.

Також якщо раніше люди, які перебували за кордоном більше 60 днів, втрачали право на отримання субсидії, то тепер, якщо людина перебуває за кордоном чи працює там, і сплачує єдиний соціальний внесок, то це домогосподарство має право на отримання субсидії. Також якщо людина неофіційно працює, чи отримує доходи менші, від мінімальних, але сплачує єдиний соціальний внесок, то ця сім’я буде мати право на отримання субсидії. Проте такі всі випадки є за рішенням комісії, і ці рішення завжди передбачають подання нових заяв і декларацій кожного періоду — опалювального і неопалювального”, — розповів Ігор Кобрин.

З його слів, найсуттєвіша зміна, яка діє ще з травня, і вплинула на кількість одержувачів, у тому, що не мають права на отримання субсидії ті сім’ї, в яких хтось із її членів є працездатного віку, але не отримує офіційних доходів.

«Програма житлових субсидій — це державна, урядова програма, а ми, органи місцевого самоврядування, є виконавцями цієї програми. Тобто ми виконуємо зміни, які вносяться, і стараємося якомога більше забезпечити громадян доступом до субсидій. Більше того, після внесених змін, багато громадян мають подавати нові заяви і декларації. І нас навіть не забезпечили тими заявами і деклараціями, і ми за кошти місцевого бюджету купували бланки, заяви і декларації, щоб людей забезпечити тим.

Ситуація складна. Бо якщо у 2015 році були прийняті урядом рішення, і більшій частині мешканців по всій країні було надано право на отримання субсидії, то зараз таке право на субсидію втратила велика частина мешканців”, — додав Ігор Кобрин.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України 17.10.2018 № 841 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», внесено зміни до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329). Зміни діють з 1 жовтня 2018 року

Таким чином, 1 жовтня 2018 року:

‑ Субсидія призначатиметься громадянам, які працюють за кордоном і сплачують там єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (надалі — ЄСВ). Це потрібно підтвердити документально, надавши легалізовані в Україні документи набуття страхового стажу в інших країнах, з якими укладено договори про соціальне забезпечення, перелік яких розміщується на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики. Якщо ж ЄСВ не сплачується за кордоном, то такі громадяни мають можливість укласти договір про сплату єдиного соціального внеску в Україні, та отримати право на субсидію.

‑ Доповнено перелік осіб, яким житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії на понаднормову площу житла, а саме: для отримувачів пенсій у зв’язку зі втратою годувальника; отримувачів пенсій за вислугою років; отримувачів соціальної допомоги за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Слід зазначити, що комісія має право призначити житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 відсотків соціальну норму житла, розраховану для домогосподарства (соціальна норма житла становить 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу, та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство, відповідно понаднормова площа для 1 особи, на яку може бути призначено за рішенням комісії житлову субсидію, становить 63,53 кв. метра ((13,65+35,22)+30%=63,53)).

‑ Субсидія нараховуватиметься на опалювальну площу, яка не перевищує 120 квадратних метрів для квартир, та 200 квадратних метрів для індивідуальних будинків.

‑ Субсидія буде призначена тим домогосподарствам, які проживають в одному житловому приміщенні, що перевищує норми площі, та мають розділені особові рахунки. Відтепер такі сім’ї отримуватимуть субсидію в розрахунку не на загальну опалювальну площу, а на ту, яка належить саме їм, звісно, якщо вона не перевищуватиме встановлені норми.

‑ Працездатні онкохворі (за наявності висновку ЛКК), чи сім’ї, в яких є алко- чи наркозалежні (за наявності довідки від лікаря), отримуватимуть субсидію на основі звернення на комісію. Комісії районних адміністрацій м. Львова визначатимуть у кожній конкретній ситуації, чи дійсно домогосподарство потребує допомоги.

‑ Відтепер при розрахунку розміру субсидії не враховуватимуться аліменти, сплачені на дитину. У таких випадках, сума субсидії буде більшою через неврахування частини доходів, які бралися до розрахунку раніше.

‑ Громадяни сплачуватимуть лише вартість фактично спожитої послуги, якщо газу, води чи електроенергії спожито менше за обов’язковий платіж.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов’язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:

— зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа — членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;

— зміни у складі сім’ї члена домогосподарства;

— зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

— зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

— зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об’єднання.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім’ї члена домогосподарства, подаються нові заява та декларація.

Громадянам, які отримували субсидію упродовж неопалювального періоду 2018 року та у їх домогосподарствах не відбулося ніяких змін, не потрібно подавати повторно заяву і декларацію. Розрахунок житлових субсидій на опалювальний сезон відбудеться в автоматичному режимі.

Ті, хто раніше не звертався за субсидією, може зробити це у будь-який зручний для себе час.

Водночас, заява і декларація вважаються не поданими, коли:

— не внесені у повному обсязі відомості про членів домогосподарства (прізвище, ім’я та по батькові, сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером);

— не внесені у повному обсязі відомості про членів сім’ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії (прізвище, ім’я та по батькові, сімейний зв’язок з особою із складу домогосподарства, число, місяць і рік народження, серія та/або номер паспорта, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за його серією та номером);

— не зазначені відомості про адресу домогосподарства та номери особових рахунків;

— відсутня згода на обробку персональних даних про членів домогосподарства та членів сім’ї осіб із складу домогосподарства, доходи яких враховуються під час призначення субсидії, даних про доходи та майно.

Для детальнішої інформації щодо призначення субсидії, слід звертатись до районних відділів соціального захисту управління соціального захисту Львівської міської ради.

Контакти відділів соціального захисту районів м. Львова:

— Галицький відділ: тел.: 261−44−50

— Личаківський відділ: тел.: 254−62−89

— Залізничний відділ: тел.: 295−82−28

— Франківський відділ: тел.: 237−50−81

— Шевченківський відділ: тел.: 252−28−40

— Сихівський відділ: тел.: 254−64−80

Прийом у «Єдиних приймальнях» районних відділів соціального захисту: понеділок — з 13.00 до 19.00 год.; вівторок-четвер – з 08.00 до 19.00 год. Записатись на прийом в «Єдину приймальню» в режимі он-лайн та дізнатись більше про різні види допомог, можна на сайті «Львів соціальний»: https://social.lviv.ua/

Поділитись: