Другу зиму поспіль у Львові відбувалася масштабна соціальна кампанія «З турботою про кожного», в межах якої курсував «автобус турботи», здійснювались постійні соціальні рейди для виявлення людей, що потребують допомоги, організовано спільно з громадськими та релігійними організаціями постійні місця харчування для осіб бездомних та осіб у скруті, також працівники соціальних служб проводили соціальні патрулювання для виявлення місць потенційного перебування таких осіб, постійно проводився збір та роздача одягу, засобів гігієни, бездомні люди мали змогу отримати санітарні та медичні послуги, огляд професійного лікаря, медикаменти тощо.
В межах заходів у Львівській міській раді розробили спеціальне рішення виконкому, яким визначено чіткі правила надання допомоги та взаємодію усіх міських і державних служб у разі виявлення на вулиці людини бездомної, чи військового, котрий потребує допомоги.
Також проведено професійне обговорення та круглі столи зі середовищами осіб, що залучені у надання такої допомоги. Щоп’ятниці “автобус турботи” довозив бездомних людей до центрів надання соціальної допомоги, де вони отримували комплекс базових соціальних послуг. За три місяці понад 210 людей без власної домівки чи у складних життєвих обставинах скористалися такою можливістю. Також міська рада оголосила про надання фінансової допомоги громадським організаціям, котрі працюють у сфері надання послуг та забезпечення базових потреб людей у скруті та бездомних осіб.
Сьогодні ж відбувається останній у цьому сезоні виїзд “автобуса турботи”. За період кампанії «автобус турботи» здійснив 13 виїздів. Спершу о 09:30 вирушав від церкви Різдва Пресвятої Богородиці на Сихові. Далі їхав до Порохової вежі у центрі міста, звідки о 10:00 прямував до нічного притулку філії соціальної роботи з бездомними людьми Центру соціальних послуг “Джерело” на вул. Кирилівська, 3а або до Центру підтримки людей, що втратили житло, імені О. Саноцької «Оселя» у Винниках.
«Підтримка тих, хто з певних життєвих обставин втратив свій дім чи опинився у скруті й не може дати собі ради, щоб подолати труднощі, є дуже важливою, особливо зараз. Так масштабно соціальну кампанію задля допомоги безпритульним людям під час зимових місяців у місті проводимо другий рік поспіль. Саме взимку через холод та низьку температуру на вулиці безхатькам важко знайти тепле місце, щоб зігрітися, поїсти, отримати теплий одяг. Цієї зими у грудні наш «автобус турботи» возив бездомних та людей у потребі до «Оселі», а у січні та лютому до нічліжки «Джерела». Там вони мали змогу отримати комплекс базових послуг, зокрема прийняти душ, випрати речі, отримати змінний одяг та взуття, поїсти, також пройти медичний огляд та проконсультуватися із соціальним працівником та психологом», – зазначила директорка Центру «Джерело» Зореслава Люльчак.
Загалом «автобусом турботи» упродовж цієї зими скористалися понад 210 безпритульних та людей у скруті. До слова, вперше соціальну кампанію «З турботою про кожного» у Львівській громаді реалізували торік. Тоді упродовж зимових місяців «автобус турботи» доставив до центрів надання соціальної допомоги близько 200 бездомних людей.
Організаторами кампанії два роки поспіль є Центр соціальних послуг «Джерело», спільнота взаємодопомоги «Оселя», управління соціального захисту та управління охорони здоров’я Львівської міської ради.
Нагадаємо, у філії соціальної роботи з бездомними людьми Центру соціальних послуг «Джерело», що на вул. Кирилівській, 3а, функціонує єдиний у Львові міський нічний притулок для бездомних осіб. Щодня тут ночують 50 людей, а в холодну пору року навіть більше.
Люди, які опинились без домівки, можуть повечеряти, помитися, попрати речі, отримати змінний теплий одяг/взуття, а також соціальні працівники організовують для них медичне обстеження, допомагають з відновленням втрачених документів, пошуком роботи чи житла. Зазначимо, що упродовж трьох місяців зими у нічному притулку бездомні отримали більше, ніж 4300 послуг.
«Наші соціальні служби мають завдання – знати та піклуватись про усіх осіб, які з різних причин опинились на вулиці. Розуміємо, що може бути ситуація, коли людина втратила житло і опинитись на вулиці. Наша превентивна діяльність – надати людині можливість, якщо у неї трапляється критична ситуація, не бути на вулиці, а отримати їжу, медичну допомогу, одяг, нічліг, гігієнічні послуги.
Львів надає такі послуги – маємо денний та нічний притулок. І взимку робимо особливий акцент, даємо людям, які опинились на вулиці, додаткову турботу. Загалом місія соціальних служб міста має кілька компонентів.
Перше. Нам треба потурбуватися, щоб людина не опинилась на вулиці, не стала бездомною. Навіть, якщо трапилось, що людина втратила житло, з нею треба працювати. Маємо дві частини боротьби з таким напрямком, як бездомність.
Випадки шахрайства, складні життєві обставини, розлучення, сім’ї у кризових ситуаціях тощо. Такі люди можуть отримати підтримку від міста. Наш Центр соціальних послуг «Джерело» готує Центри життєстійкості. Це теж соціальна послуга – допомогти людині подолати труднощі, щоб стати самостійним, незалежним.
Друга частина – людина на вулиці. Завдання міста – запропонувати допомогу. Ми постійно на контакті з громадськістю, готові разом працювати і долучатись до соціального патрулювання. Ми постійно їздимо на місця, де теоретично можуть бути бездомні, пропонуємо нічліг у притулку, їжу, ліки, теплий одяг.
Тут закладаємо глибшу філософію роботи – допомогти бездомним перейти на рівень «я хочу бути завжди чистим, жити у теплі, мати житло, хочу ходити на роботу». Це вже інший рівень самосприйняття – «я вже пішов на роботу». Це дуже складно, але це можливо. Фахівці нашого притулку на вул. Кирилівській також допомагають шукати роботу.
Бездомні – різні. Завдання міста – надати можливість, допомогти стати спроможним.
В соціальному центрі «Оселя» працюють люди, які вийшли з цієї бездомності. Це рідкісні випадки, але вони є. Ключове завдання – щоб їх було більше.
Саме тому на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради прийняли рішення «Про посилення взаємодії при наданні допомоги та соціальних послуг особам, які проживають або перебувають на вулиці, у зимовий період». Дуже важливе рішення для міста та громади з погляду координації дій та зусиль в зимовий період для допомоги особам, які на вулиці.
Вже кілька років в зимовий період у місті діє масштабна кампанія «З турботою про кожного», яка охоплює цілий спектр заходів з допомоги та превенції бездомності», – коментує Валентина Бартошик, директорка департаменту гуманітарної політики ЛМР.
Нагадаємо , соціальні працівники Центру «Джерело» проводять постійні соціальні патрулювання по місту та виїзди за повідомленнями жителів, під час яких виявляють бездомних людей, аби надалі надати їм допомогу. У разі погіршення погодних умов, такі патрулювання здійснюють у посиленому режимі. Упродовж цієї зими до «Джерела» надійшло близько 80 повідомлень про бездомних людей, загалом провели 130 виїздів соцпатрулювання.
Окрім планових патрулів у точкові локації, організовують перевірки по районах. Зокрема, з допомогою районних адміністрацій обстежують усі адреси, де потенційно можуть перебувати або ж раніше ночували безхатьки. Проводити такі патрулювання почали ще до початку зимової акції, більше про це писали тут .
У місті діють постійні локації, де бездомні люди можуть отримати гаряче харчування. Це харчування забезпечують як міські соціальні служби, так і громадські та релігійні організації.
У Львові триває прийом заявок на отримання фінансової допомоги від міста для громадських організацій, що працюють у соціальній сфері. Подати заявку можна до 3 березня.
«Вже другий рік поспіль місто скеровує зусилля на підтримку людей, які з певних причин втратили свої домівки. Цьогоріч впродовж усієї зими у місті курсував «автобус турботи», який щопʼятниці возив бездомних людей у центри підтримки, де фахівці надавали широкий спектр соціальних послуг. Щоразу там бездомні люди мали змогу зігрітися, відпочити, поїсти, прийняти душ, випрати речі, отримати змінний одяг, пройти медичний огляд, а також отримати консультацію соціального працівника. Втім, це не єдине, що проводилося департаментом гуманітарної політики, управлінням соціального захисту та центру «Джерело» в співпраці з громадськими організаціями.
Протягом трьох місяців у місті здійснювалося посилене соціальне патрулювання із залученням медичних працівників, працівників поліції та представників громадських і благодійних організацій. Були утворені виїзні бригади, які здійснювали контроль. Неодноразово проводилися круглі столи та різноманітні заходи з інформування.
Варто зауважити, ми тісно співпрацювали з громадськими та благодійними організаціями – ГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя», БФ «Там де живе надія», БО «Витанія», БФ «Корпорація Добрих Справ», Спільнота святого Егідія, «Дім милосердя» згромадження братів Альбертинів РКЦ. Велику частку роботу вони взяли на себе.
Громадська організація «Оселя» у Винниках приймала бездомних, там надавали всі соціальні послуги. Була пророблена титанічна робота. Ми дякуємо усім громадським організаціям за співпрацю та підтримуємо їх у межах програми “Львів соціальний”.
Торік місто надало кошти на статутну діяльність організацій. Тоді ми проводили конкурс серед громадських організацій, які надають громадянам послуги соціального характеру, і обрали 7 організацій-переможців. Їм ми надали фінансову підтримку на загальну суму 621 тисяча гривень.
До слова, і нині продовжуємо підтримувати. 11 лютого розпочали приймати заявки на участь у відборі на фінансову підтримку. Відбір триватиме до 3 березня, після чого також оберемо переможців і надамо фінансову допомогу. Цьогоріч це сума 900 тисяч гривень», – коментує Тетяна Колесник, керівниця управління соціального захисту ЛМР.