Увага! Фонд соціального страхування пояснює особливості виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності в період простою

У зв’язку з введенням карантину, з метою упередження ризиків зараження та поширення гострої респіраторної хвороби (COVID-19), значна кількість роботодавців не здійснює свою діяльність.

Відповідно до статті 34 Кодексу законів про працю України (надалі-КЗпПУ) простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Статтею 113 КЗпПУ визначено, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Одночасно, статтею 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105 (надалі-Закон України №1105) передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхових випадків, зокрема, тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

Якщо під час простою підприємства не з вини працівника настала тимчасова непрацездатність, працівнику призначається допомога по тимчасовій непрацездатності на підставі виданого у встановленому порядку листка непрацездатності. Середня заробітна плата для розрахунку допомоги обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 (в редакції постанови КМУ від 26.06.2015 №439).

Відповідно до статті 23 Закону України №1105 допомога по тимчасовій непрацездатності не надається за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв’язку з навчанням.

Враховуючи зазначене, у разі якщо застрахована особа не здійснює трудову діяльність (не оформлено простій) або перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається.

За додатковими консультаціями звертатись у Львівське відділення УВД Фонду соціального страхування України у Львівській області, за телефоном 299-91-67.

Теги:
Поділитись: