Проблема бездомності – одна з найгостріших соціальних тем, що потребує комплексного підходу та уваги з боку як влади, так і громадськості. За час війни в Україні кількість людей, що потребують допомоги, суттєво збільшилася.
Врахувавши досвід попередніх років та нові виклики у роботі з подолання бідності, в мерії у співпраці з громадським, релігійним середовищем, депутатами та соціальними службами напрацювали оновлену програму, яка покликана допомогти людям у потребі не просто забезпечити базові потреби, а й опрацьовувати питання з перспективою ресоціалізації та залучення таких осіб до активного громадсько-суспільного життя.
Протягом останніх років Львів активно реалізовує низку ініціатив, спрямованих на подолання цього явища: від щотижневих виїздів «автобуса турботи» у зимовий період до регулярних патрулювань і зустрічей представників влади для напрацювання рішень.
Так, у березні цього року відбувся круглий стіл за участю представників управління соціального захисту та громадських організацій, депутатів, медиків, представників правоохоронних органів, під час якого обговорювалися пропозиції щодо вдосконалення програми допомоги бездомним. Напрацьовані зміни було зведено в оновлену програму, яку презентували депутатам. А учора, 28 травня, програму також представили й на громадських слуханнях. Надалі передбачається, що програму буде винесено на розгляд найближчої сесії Львівської міської ради.
Метою Програми підвищення соціальної захищеності бездомних осіб та подолання проявів безпритульності на території Львівської міської територіальної громади на 2025–2027 роки є:
- розвиток розгалуженої мережі послуг для бездомних осіб;
- запровадження нових видів взаємодії між надавачами допомоги;
- впровадження якісно нових рішень у сфері подолання бездомності;
- створення умов для повернення осіб до повноцінного життя через комплекс заходів ресоціалізації – від тимчасового проживання й соціального супроводу до психологічної допомоги, працетерапії, навчання та волонтерських ініціатив.
«Бездомність – це не вибір, а наслідок обставин. І наше завдання – створити умови, в яких кожна людина зможе отримати шанс повернутись до нормального життя. Відтак, ми оновили програму, враховуючи виклики, які щодня бачимо в місті», – розповідає в.о. начальника управління соціального захисту Тетяна Колесник.
«У програмі передбачено не лише реагування на гострі ситуації, а й довготривала підтримка – це принципово новий підхід. Ми робимо акцент на ресоціалізації людини, на створенні умов, коли людина сама захоче і зможе розпочати інше життя. Бо це засаднича ціль – боротьба не з наслідками бездомності, а максимальне сприяння і робота над тим, щоб людина не опинялась у таких обставинах», – зазначає директорка департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Валентина Бартошик.
Програму оновлювали та доповнювали управління соціального захисту у співпраці з громадськими організаціями. Зокрема, під час напрацювання було враховано велику частину соціальної роботи, а також дані щодо роботи у напрямку подолання бездомності громадської організації «Спільнота взаємодопомоги «Оселя»», яка надає прихисток людям у складних життєвих обставинах та реалізує довготривалі проєкти соціальної адаптації. Левову частку соціальних практик у місті реалізовує також міський соціальний заклад «Джерело» і прихисток на вул. Кирилівській.
Нагадаємо, у місті діють постійні локації, де бездомні люди можуть отримати гаряче харчування. Це харчування забезпечують як міські соціальні служби, так і громадські та релігійні організації. Зокрема, працівники Центру «Джерело» активно проводять постійні соціальні патрулювання по місту та виїзди за повідомленнями жителів, під час яких виявляють бездомних людей, аби надалі надати їм допомогу.
Ознайомитись із новою програмою можна тут .