У Львові оновлять програму підвищення соціальної захищеності бездомних осіб та подолання проявів безпритульності

Бездомність – не вирок. В місті вже кілька років реалізовується чимало заходів у рамках підвищення соціальної захищеності бездомних осіб та подолання проявів безпритульності. Також у попередні роки прийнята відповідна програма на сесії міської ради. Однак, зараз управління соціального захисту спільно з громадськими організаціями напрацьовує доповнення та зміни до програми. В рамках програми буде також враховано велику частину соціальної роботи, яку проводить ЛМГО Спільнота взаємодопомоги «Оселя».

Спільно з Центром соціальних послуг «Джерело», Спільнотою взаємодопомоги «Оселя» та іншими активними громадськими організаціями місто вже кілька років поспіль проводить акції турботи та піклування у зимовий час про бездомних осіб. Це «Автобуса турботи», постійні патрулювання для виявлення бездомних осіб та пропонування їм допомоги: забезпечення гарячими стравами у координації з іншими благодійними організаціями та фондами, системні зустрічі у форматі круглих столів та публічних обговорень для напрацювання єдиних механізмів врегулювання питання бездомності та подолання такого соціального явища. Залучені усі – громадські та релігійні організації, державні структури, міські установи та інституції, просто небайдужі люди. Дуже активною була цьогоріч співпраця з ГО «Спільнота взаємодопомоги «Оселя», БФ «Там де живе надія», БО «Витанія», БФ «Корпорація Добрих Справ», Спільнота святого Егідія, «Дім милосердя» згромадження братів Альбертинів РКЦ.

У місті діє Програма підвищення соціальної захищеності бездомних осіб та подолання проявів безпритульності, яку зараз управління соціального захисту оновлює та доповнює. А також місто має спеціальну програму фінансової підтримки громадських організацій, котрі надають послуги бездомних людям. На цей рік програмою передбачено 900 тис грн. Величезну частину роботи з бездомними людьми забезпечують соціальні працівники з Центру соціальних послуг «Джерело».

«Програма з допомоги та підтримки бездомним людям є вкрай важливою для нашого міста. Вона діяла у попередні роки. Зараз хочемо її оновити та доповнити, враховуючи ті пропозиції та побажання, які ми спільно напрацювали з громадськістю та депутатами під час наших круглих столів та публічних дискусій щодо міської політики з допомоги бездомним. Маємо більше 13 різних громадських та релігійних організацій, які допомагають місту з такою роботою. Безперечно, найбільше звернень отримує наш Центр «Джерело» та Спільнота взаємодопомоги «Оселя». Ці моменти також врахуємо у новій програмі», – коментує Тетяна Колесник, керівниця управління соціального захисту.

У ЛМГО Спільнота взаємодопомоги «Оселя» бездомні люди отримують найціннішу допомогу – не лише їжу, одяг, засоби гігієни, нічліг, медикаменти, а й дещо більше –опіку, соціальний та психологічний супровід, щоб ресоціалізуватись.

За більше ніж 20 років функціонування спільноти «Оселя», сотні безпритульних людей повернулися до повноцінного життя у суспільстві, було реалізовано багато соціальних проєктів, серед яких Центр підтримки бездомних людей, котрий відкрили 14 років тому.

У час війни кількість отримувачів соціальних послуг у Центрі підтримки стрімко зросла: у 2021 його постійно відвідували 792 особи, а у 2024 – 2609 осіб.

Тут люди у потребі безкоштовно миються, стрижуться, перуть свій одяг, отримують необхідний одяг, їдять, отримують консультацію соціального працівника, психолога, забезпечуються необхідними медикаментами, консультуються з лікарем тощо.

Нагадаємо, у філії соціальної роботи з бездомними людьми Центру соціальних послуг «Джерело», що на вул. Кирилівській, 3а, функціонує єдиний у Львові міський нічний притулок для бездомних осіб. Щодня тут ночують 50 людей, а в холодну пору року навіть більше.

Люди, які опинились без домівки, можуть повечеряти, помитися, попрати речі, отримати змінний теплий одяг/взуття, а також соціальні працівники організовують для них медичне обстеження, допомагають з відновленням втрачених документів, пошуком роботи чи житла. Зазначимо, що упродовж трьох місяців зими у нічному притулку бездомні отримали більше, ніж 4300 послуг.

Наші соціальні служби мають завдання – знати та піклуватись про усіх осіб, які з різних причин опинились на вулиці.

Розуміємо, що може бути ситуація, коли людина втратила житло і опинитись на вулиці. Наша превентивна діяльність – надати людині можливість, якщо у неї трапляється критична ситуація, не бути на вулиці, а отримати їжу, медичну допомогу, одяг, нічліг, гігієнічні послуги.

Львів надає такі послуги – маємо денний та нічний притулок. І взимку робимо особливий акцент, даємо людям, які опинились на вулиці, додаткову турботу.

Загалом місія соціальних служб міста має кілька компонентів.

Перше. Нам треба потурбуватися, щоб людина не опинилась на вулиці, не стала бездомною. Навіть, якщо трапилось, що людина втратила житло, з нею треба працювати. Маємо дві частини боротьби з таким напрямком, як бездомність.

Випадки шахрайства, складні життєві обставини, розлучення, сім’ї у кризових ситуаціях тощо. Такі люди можуть отримати підтримку від міста. Наш Центр соціальних послуг «Джерело» готує Центри життєстійкості. Це теж соціальна послуга – допомогти людині подолати труднощі, щоб стати самостійним, незалежним.

Друга частина – людина на вулиці. Завдання міста – запропонувати допомогу. Ми постійно на контакті з громадськістю, готові разом працювати і долучатись до соціального патрулювання. Ми постійно їздимо на місця, де теоретично можуть бути бездомні, пропонуємо нічліг у притулку, їжу, ліки, теплий одяг.

Тут закладаємо глибшу філософію роботи – допомогти бездомним перейти на рівень «я хочу бути завжди чистим, жити у теплі, мати житло, хочу ходити на роботу». Це вже інший рівень самосприйняття – «я вже пішов на роботу». Це дуже складно, але це можливо. Фахівці нашого притулку на вул. Кирилівській також допомагають шукати роботу.

Бездомні – різні. Завдання міста – надати можливість, допомогти стати спроможним.

В соціальному центрі «Оселя» працюють люди, які вийшли з цієї бездомності. Це рідкісні випадки, але вони є. Ключове завдання – щоб їх було більше”, – коментує Валентина Бартошик, директорка департаменту гуманітарної політики ЛМР.

Нагадаємо , соціальні працівники Центру «Джерело» проводять постійні соціальні патрулювання по місту та виїзди за повідомленнями жителів, під час яких виявляють бездомних людей, аби надалі надати їм допомогу. Окрім планових патрулів у точкові локації, організовують перевірки по районах. Зокрема, з допомогою районних адміністрацій обстежують усі адреси, де потенційно можуть перебувати або ж раніше ночували безхатьки.

У місті діють постійні локації, де бездомні люди можуть отримати гаряче харчування. Це харчування забезпечують як міські соціальні служби, так і громадські та релігійні організації.

Поділитись: