Постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з числа осіб з інвалідністю підвищено рівень пенсійного забезпечення

Законом України від 29.06.2021 № 1584 «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі – Закон № 1584) внесено зміни до ст. ст. 53, 54, 57 та 59 вказаного Закону.

В цілому Закон № 1584 набирає чинності з 01.01.2022 року. Разом з тим, окремі положення цього Закону вступили в дію уже з 1 липня 2021 року.

Згідно вказаних змін з 01.07.2021 розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання пов’язаного з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: для І групи інвалідності – 6000 грн, для ІІ групи – 4800 грн, для ІІІ групи та для дітей з інвалідністю – 3700 грн.

Починаючи з 2022 року мінімальні розміри пенсій по інвалідності щороку з 1 березня індексуватимуться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Також Законом № 1584 передбачено встановлення з 01.07.2021 щомісячної адресної соціальної допомоги (далі – щомісячна допомога до пенсії) для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою та осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, внаслідок чого стали особами з інвалідністю.

У разі, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, інших доплат та компенсацій до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осію з інвалідністю І групи – 100 відсотків, ІІ групи 80 відсотків, ІІІ групи – 60 відсотків розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за попередній рік, таким особам з інвалідністю виплачується щомісячна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

Починаючи з 2022 року щороку щомісячна допомога до пенсії збільшуватиметься з 1 березня, виходячи з розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за рік, що передує року перерахунку щомісячної допомоги до пенсії.

Довідково! Розмір середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік становить 10 340,35 грн.

З урахуванням викладеного, органами Пенсійного фонду будуть проведені перерахунки пенсій зазначеній категорії осіб. Перерахований розмір пенсії буде виплачено в липні п.р.

Поділитись: