Львів – серед лідерів у наданні соціальної допомоги бійцям АТО/ООС з поміж інших міст України. Так, в місті діють дві унікальні програми, які передбачають надання воїнам та їхнім сім’ям понад 20 видів допомог і послуг. На їх реалізацію з міського бюджету загалом скерували уже близько 430 млн грн.
Одним із пріоритетів роботи міста в соціальному напрямку є допомога воїнам, — зазначають в управлінні соціального захисту ЛМР. Місто підтримує бійців від початку війни на Сході України, запровадивши чимало соціальних програм. Навіть ситуація з витратами на протидію епідемії СOVID-19 не вплинула на виплати і допомогу воїнам.
«Такого досвіду допомоги нашим воїнам, який має Львів, не має жодне місто в Україні. На моє переконання, весь комплекс допомоги воїнам АТО і всіх пільг має бути питанням номер один у державі, бо міста не мають достатньо коштів. Якщо люди, які захищають державу, максимально захищені, вони з честю можуть бути на передовій, знаючи, що жінка, діти і батьки будуть у безпеці. Я б дуже хотів, щоб міста України брали приклад зі Львова, щоб вони були солідарними і допомагали учасникам бойових дій.
Це дуже великі кошти, але ми мусимо допомагати нашим захисникам. Це наш обов’язок, бо це наша війна, і ми воюємо за свою незалежність. Фактично, ми виділяємо з місцевого бюджету в десятки разів більші суми на допомогу воїнам, ніж це робить держава”, — зазначив міський голова Львова Андрій Садовий.
Так, із серпня 2014 року у Львові діє «Комплексна програма підтримки учасників антитерористичної операції та членів їхніх сімей — мешканців міста Львова». Вона передбачає 20 видів допомог і послуг. Це і надання одноразової матеріальної допомоги захисникам, які потребують вартісного лікування, і одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення дітей учасників АТО, і виплати батькам загиблих героїв АТО. Загалом упродовж дії програми 21 947 осіб отримали різні допомоги, серед яких — пільги на оплату ЖКП та соціальні послуги на загальну суму 100,3 млн грн.
Воїнам АТО/ООС місто також надає одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 100 тис грн. Допомогу за час дії програми «Про захист інтересів учасників антитерористичної операції» отримали 3 403 бійців. На ці виплати з міського бюджету скерували 340,3 млн грн. Програму прийнято в 2015 році, і діятиме вона до 2022 року включно. Загалом на її фінансування передбачено 600 млн грн.
«Зібрати документи для подання — не складно. Окрім паспортних даних та копії посвідчення учасника бойових дій, обов’язково потрібно надати довідку про безпосередню участь в АТО, адже основною умовою отримання фінансової допомоги з міського бюджету є перебування на передовій не менш ніж 45 календарних діб», — зазначають у Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій.
Крім одноразової матеріальної допомоги бійцям-мешканцям міста в розмірі 100 тис грн., також є одноразова грошова виплата з міського бюджету в розмірі 25 тис грн. Вона передбачена для мешканців Львова, які перебувають на військовому обліку на території міста та підписали контракт на термін не менш ніж 3 роки для проходження військової служби у Збройних Силах України. За попередніми підрахунками, на цю допомогу мають право претендувати до 500 осіб. Уже виплачено допомогу 112 особам на суму майже 2,8 млн грн.
Зазначимо, що Львів першим в Україні збудував багатоповерхівку для бійців АТО /ООС на вул. Під Голоском. Там двокімнатні квартири отримали бійці з числа дітей-сиріт або позбавлених батьківської опіки, родини загиблих та особи з інвалідністю І-ІІ групи внаслідок війни на Сході України. Загалом це 52 квартири. Окрім того, ще 18 квартир для бійців надано у будинку на вул. Б. Хмельницького (а це сім’ї військовослужбовців-учасників АТО, які загинули під час проходження військової служби; учасники АТО, які отримали поранення, контузії, каліцтва під час участі в АТО та є особами з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, а також сім’ї учасників АТО, які виховують 5 і більше дітей).
Також у 2019 році місто дофінансувало 1,44 млн. грн з міського бюджету для придбання житла 5 учасникам АТО (в межах тристороннього співфінансування за кошти як міського й обласного бюджетів, так і учасників АТО. У 2020 році на ці потреби в бюджеті Львова теж передбачені кошти).
Також із травня 2016 року у Львові на вул. Пекарській, 41 працює Центр надання послуг учасникам бойових дій. Він, окрім надання послуг, допомагає бійцям у працевлаштуванні, скеровує на оздоровлення, організовує освітні, культурні та розважальні заходи і проекти. Також центр приймає документи на міські програми соціального захисту бійців та членів їхніх сімей.
Нагадаємо, загалом у Львові мешкає понад 6 930 учасників АТО/ООС, з них 493 — особи з інвалідністю внаслідок війни. За час проведення бойових дій загинули 97 львів’ян.