Літні городяни побували в оселі Олекси Новаківського

Львів’яни поважного віку Львівського міського територіального центру приємно та з інтелектуальною користю проводять час. Вчора, 6 червня, дідусі та бабусі завітали до художньо-меморіального музею О. Новаківського. Під час проведення екскурсії літні люди дізнались, що музей відкритий у віллі, в якій проживав митець О.Новаківський впродовж 1913 -1935 років. Будинок – імпозантна двоповерхова споруда із червоної цегли, виконана у неороманському стилі, є пам’яткою архітектури кінця ХІХ ст., що постала за проектом відомого львівського архітектора Ю. Захарієвича і свого часу була власністю польського художника Яна Стики. У 1907 році будинок придбав митрополит Андрей Шептицький і 1908 р. подарував Національному музеєві у Львові як фундацію для потреб митців. У 1913 р. у цьому будинку оселяється О.Новаківський, що прибув із сім’єю із Кракова на запрошення митрополита А.Шептицького. У період 1920 – 1930-х років майстерня О.Новаківського і заснована ним перша в Галичині приватна українська мистецька школа, стали одним із найактивніших осередків українського мистецького життя.

Літні люди ознайомилися з шедеврами малярської творчості художника та з історією його мистецької школи, яку він вів у Львові в 20-30-х рр. минулого століття; школи, з якої вийшли згодом визначні художники, які принесли славу українському мистецтву в усьому світі (М.Мороз, С.Гординський, І.Нижник-Винників, М.Левицький, М.Кміт, Л.Гєц, Л.Крец та інші).

У постійній експозиції музею представлено твори, що стали класикою образотворчого мистецтва. У їх числі – “Втрачені надії” (1903–1908), алегоричні панно “Наука” та “Мистецтво” (1914–1916), “Олекса Довбуш” (1931), “Дзвінка” (1930–1931) і останній твір митця – композиція “Мати Милосердя” (1935), виконана для кафедрального собору св.Юра у Львові.

Художник увійшов в історію українського мистецтва як цікава, приваблива особистість, у творчому доробку якої поєдналися глибоке коріння українського національного малярства і новітні досягнення європейського мистецтва.

Організувало відвідування музею відділення соціально-побутової реабілітації Львівського міського територіального центру.

 

Поділитись: