У Франківському відділенні соціальної допомоги відсвяткували свято Андрія

13 грудня Франківське відділення соціальної допомоги вдома спільно з відділенням соціально – побутової реабілітації Львівського міського територіального центру запросило на Андріївські вечорниці літніх львів’ян.

Свято Святого Андрія (Андрея, святого Андрія Первозванного апостола) відзначають 13 грудня. Молодіжні складки, вечорниці, досвітки – в Україні були традиційно характерні для пізньої осені та зими. Всі ці парубочо-дівочі гуляння були спрямовані, звичайно, до однієї мети — щасливого шлюбу.

Святий Андрій — апостол, якого вельми шанують в Україні. За легендою, він поширював Слово Боже по наших землях і зокрема проповідував на самих Київських пагорбах.

На святого Андрія дівчата ворожили майже всю ніч, сподіваючись на його пораду щодо вдалого заміжжя. Найпопулярнішим ворожінням було символічне розсівання зерен коноплі, льону, маку по холодному вже на той час подвір’ю, по стодолі, по хліву тощо. Із дня святої Катерини дівчині слід було носити при собі зав’язане в поясі зерня. У ніч перед Андрієм вона повинна була посіяти його, незважаючи на мороз чи сніг, і сказати:

Андрію-Андрію,

Я на тебе коноплі сію,

Дай мені знати,

З ким їх буду брати.

Андрію-Андрію,

Я на тебе сім’я сію,

Наміткою волочу,

Бо дуже заміж хочу.

Соціальні робітники – ведучі свята – розповіли дідусям та бабусям про українські традиції та влаштували святкове дійство.

Потім всі присутні згадували молоді роки, як вони колись дівували та парубкували на вечорницях, їли калиту та ворожили.

Наприкінці всі пригощалися смачними варениками, калитою та солодощами. А закінчили святковий вечір – українською колядою, адже від Андрія вже можна колядувати.

Захід організовано та проведено Франківським відділенням соціальної допомоги вдома спільно з відділенням соціально-побутової реабілітації Львівського міського територіального центру.

 

Поділитись: