Електронна трудова книжка – зручний та доступний сервіс від Пенсійного фонду України

10 березня 2021 року опубліковано Закон України від 05.02.2021 року № 1217 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» (далі – Закон № 1217), який змінює порядок обліку трудової діяльності працівників, а саме передбачає поступову відмову від паперових трудових книжок та перехід до електронної трудової книжки.

  1. Що змінилося із прийняттям Закону № 1217?

Оскільки Закон № 1217 вступає в дію через три місяці місяці з часу його опублікування, то починаючи з 10 червня 2021 року усі роботодавці подаватимуть до Реєстру застрахованих осіб відомості з паперових трудових книжок про діяльність своїх працівників.

  1. Яка інформація буде міститися в електронній трудовій книжці? Чи буде вона відрізнятись від паперової?

Електронна трудова книжка (далі – ЕТК) – це аналог паперової трудової книжки, тому в електронній трудовій книжці відображатиметься уся інформація про стаж, наявна в паперовій трудовій книжці.

  1. Як оформити електронну трудову книжку?

Відомості про трудову діяльність працівника можуть подаватись як застрахованою особою, так і роботодавцем черед вебпортал Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua ) у вигляді сканованих копій, з обов’язковим накладанням страхувальником або застрахованою особою кваліфікованого електронного підпису.

Дані акумулюватимуться в Реєстрі застрахованих осіб та матимуть відповідний захист, який унеможливлює доступ до відомостей ЕТК сторонніх осіб.

  1. Закон передбачає 5-річний перехідний період, в чому його особливості?

За цей період має відбутись включення Пенсійним фондом України до Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою.

Після оцифрування оригінал трудової книжки передаватиметьсся на зберігання працівнику як офіційний документ. Якщо працівник виявить бажання продовжити ведення паперової трудової книжки, роботодавець на його вимогу зобов’язаний одночасно з електронним обліком трудової діяльності внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення.

  1. Як наявність електронної трудової книжки впливає на механізм призначення пенсії?

ЕТК дає можливість призначити особі пенсію автоматично (без особистого звернення до оранів Пенсійного фондц) та збирання документів за весь період трудової діяльності. За особою зберігається право вибору для покращення запропонованого розрахункового розміру пенсії: 1) особа надає відомості про заробітну плату до 01 липня 2000 року; 2) або відтерміновує свій вихід на пенсію для одержання підвищення до пенсії на 0,5-0,75 % за кожний повний місць роботи після досягнення пенсійного віку; 3) або використовує право на призначення пенсії.

  1. Як можна переглянути свою електронну трудову книжку?

Переглянути наявну про себе інформацію, в тому числі свій страховий стаж можна за допомогою вебпорталу Пенсійного фонду України. Сервіс «Електронна трудова книжка» забезпечує застрахованим особам можливість перегляду записів ЕТК відповідно до даних Реєстру застрахованих осіб. По кожному запису надано можливість отримання більш детальної інформації шляхом розгортання запису трудової книжки.

Також Пенсійним фондом України розроблено Мобільний додаток «Пенсійний фонд», який забезпечує користувачу доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду України у зручному форматі. Завантаживши мобільний додаток на смартфоні або планшеті можливо переглянути відомості з Реєстру застрахованих осіб для застрахованих осіб, переглянути відомості електронної пенсійної справи для пенсіонерів, переглянути стан опрацювання звернень до Пенсійного фонду України та інше. Завантажити додаток можна за допомогою сервісів: play.google.com, apps-store.

Поділитись: