Дата Міжнародного дня боротьби з сексуальним насильством в умовах конфлікту була обрана на честь ухвалення 19 червня 2008 року резолюції Ради Безпеки ООН 1820 (2008). У якій Рада засудила сексуальне насильство як тактику ведення війни і перешкоди на шляху побудови миру.
У якості символу солідарності з постраждалими від сексуального насильства під час війни українцям запропонована квітка ріпаку. Ця квітка символізує солідарність та підтримку, привертає увагу суспільства, спонукає не замовчувати проблему.
Сексуальне насильство, пов’язане з війною – це не лише зґвалтування, але в тому числі такі дії:
- погрози та спроби зґвалтування;
- каліцтво статевих органів;
- тортури сексуального характеру;
- примус до спостереження за сексуальним насильством над іншими людьми;
- примусове оголення;
- примусове утримання чоловіків та жінок в одному приміщенні, які застосовуються для деморалізації та залякування в умовах воєнних дій.
Сексуальне насильство може вчинятися проти жінок, чоловіків, дівчат та хлопців.
Будь-яка форма сексуального насильства внаслідок війни може завдавати глибокої психологічної травми, що пов’язана з руйнуванням фізичної, соціальної, психологічної та духовної цілісності людини. За відсутності належної професійної допомоги ця травма матиме довготривалі наслідки для постраждалих і свідків, а також їх оточення.
Безпосередніми психологічними наслідками сексуального насильства можуть стати шок, заперечення, страх, дезорієнтація, тривожність, нервозність, замикання в собі, недовіра до людей, а також короткострокові симптоми посттравматичного стресового розладу (неемоційність, порушення сну, т.з. флешбеки тощо).
Будь-який прояв сексуального насильства є злочином, який не має строку давності. Постраждалі люди мають право на комплексну допомогу, притягнення кривдника до відповідальності та відшкодування на національному та міжнародному рівнях.
Що треба знати та як діяти – https://mvs.gov.ua/upload/1/3/1/3/1/4/nwNEG5H45mR3amAzI1w5ohTFkXypM9umy5b9qOxP.pdf
Куди звернутись по допомогу? Безоплатно. Конфіденційно. Анонімно.
- Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги людям, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі: 0 800 307 305;
- Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації: 116 123 або 0 800 500 335 (цілодобово);
- Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статті та стосовно дітей: 1547 (цілодобово).