П'ятниця, 02 червня 2017 23:49

Про призначення житлових субсидій з травня 2017 року

Оцініть матеріал!
(3 голосів)

1. З 1 травня набули чинності зміни до Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних  послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».(постанова N300 від 26 квітня). Які основні зміни вона передбачає? (збільшується соціальна норма для непрацездатних; ті, хто проживає на дачах можуть претендувати на субсидію; зміни початку-кінця опалювального сезону тощо).

            I. Зміни, внесені до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, які набули чинності з 01.05.2017: 

- до переліку послуг, на які надається житлова субсидія, включено послугу з транспортування та розподілу природного газу;

- доповнено перелік доходів, які не включаються до сукупного доходу сім’ї, а саме: не включається допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 

- житлова субсидія призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб за чотири квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія; 

- під час здійснення розрахунку субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на наступний період у травні для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за період з квітня попереднього року по березень поточного року включно; 

- у перелік інформації, яку надають організації-надавачі житлово-комунальних послу на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, включено подання інформації про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення комісії; 

- визначено період опалювального сезону для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно; 

- доповнено перелік житлово-комунальних послуг, зокрема: постачання холодної та гарячої води і водовідведення, за які після закінчення опалювального сезону невикористана сума субсидії повертається підприємством - виробником/виконавцем такої послуги до бюджету в повному обсязі на підставі акта розрахунку загального обсягу невикористаних сум субсидії; 

-частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт·г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" на підставі списків таких осіб, які подаються до 1 червня поточного року підприємствами - виробниками/виконавцями послуг з газо-, електропостачання в паперовому та електронному вигляді структурному підрозділу з питань соціального захисту населення та в яких зазначається сума невикористаної субсидії. Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року.           

            Щодо призначення субсидії громадянам, які проживають на дачах.

Відповідно до Положення субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства   субсидія   може  призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому  приміщенні (будинку) на  підставі  договору  найму  (оренди)  житла,   якщо  їй  нараховується  плата  за  житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в  експлуатацію.

Положенням не передбачено надання субсидії громадянам, які проживають на дачах.

            Проте, з урахуванням змін до Положення з 1 травня 2017 року  комісії можуть приймати рішення щодо призначення субсидії у випадках, не передбачених цим Положенням. Фінансування таких субсидій здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів.

            Тобто, за рахунок коштів місцевих бюджетів може бути призначена субсидія громадянам, які проживають на дачах і яким надавачами послуг у встановленому порядку нараховується  плата  за  житлово-комунальні послуги.

На мою думку, субсидія у даному випадку може призначатися на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за умови неотримання субсидії за місцем реєстрації.

            II. Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», установлено, зокрема, громадянам, які відповідно до законодавства мають субсидію на оплату житлово-комунальних послуг, соціальну норму житла для оплати користування житлом/утримання житла, управління багатоквартирним будинком та для централізованого та індивідуального опалення (теплопостачання) незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

            Згідно зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №300 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», для домогосподарств, що складаються з однієї або двох непрацездатних осіб, зазначена норма становить 75 кв. метрів на домогосподарство. 

2. Які зміни щодо доходів для розрахунків субсидій? 

            Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається виходячи із середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у пункті 7 цього Положення, за чотири квартали, що передують місяцю, що передує місяцю, з якого призначається субсидія, а субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива - виходячи з розміру доходу за попередній календарний рік.

            Під час здійснення розрахунку субсидії на наступний період у травні поточного року для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за період з квітня попереднього року по березень поточного року включно.

            У разі коли на час звернення за призначенням субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який декларує відсутність в останньому місяці періоду, за який враховуються доходи, інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір пенсії за такий місяць. Під час призначення субсидії на наступний період такій особі не враховуються її доходи у вигляді заробітної плати та доходи від підприємницької діяльності, якщо вона була непрацюючим пенсіонером на кінець періоду, за який враховуються доходи. 

3. Про які зміни потрібно повідомляти фахівців соцзахисту? Кому повторно необхідно подавати документи на оформлення субсидій? 

            Громадянин, якому призначено субсидію, зобов'язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про:

-         зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар - про осіб, які фактично проживають);

-         зміну соціального статусу осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку);

-          переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

-         переліку підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг;

-      купівлю товарів або оплату послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення), передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення (купівля земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку), шляхом подання відповідних документів.

У разі зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб подаються також нові заява і декларація. 

Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається за наявності договору найму (оренди) з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців та до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору найму (оренди). На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.”.

Тобто, громадяни, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді (до 30 квітня 2017 року) на підставі договору найму (оренди) житлового приміщення (будинку), для отримання субсидії на наступний період (з 1 травня 2017 року) повинні особисто звернутись за її призначенням. 

4. Чи правда, що в разі заборгованості за ЖКП понад два місяці, субсидія на наступний строк не призначається? Як це розуміти? 

            Для розрахунку субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію без звернення громадян. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин. 

            Як бачимо, за наявності заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги понад два місяці субсидія на наступний період призначається за умови оплати заборгованості, або укладення з надавачем послуг договору про реструктуризацію заборгованості.

            Раджу громадянам, які упродовж двох місяців не сплачували за послуги, не чекати повідомлення від органу соціального захисту про те, що їм необхідно сплати заборгованість, а вирішити це питання (оплата заборгованості або укладення договору про реструктуризацію) самостійно, без нагадувань. Адже кожному домогосподарству надавачі послуг (окрім послуги електроенергії) надсилають квитанції, у яких зазначено заборгованість за послуги. 

5. Якою є процедура повернення споживачеві частини невикористаної субсидії? 

            Частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення, що в еквіваленті не перевищує вартості (станом на 1 травня нового неопалювального сезону) 100 куб. метрів природного газу або вартості 150 кВт·г електричної енергії (в разі використання природного газу/електричної енергії для індивідуального опалення), перераховується на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплачується через відділення поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" на підставі списків таких осіб, які подаються до 1 червня поточного року підприємствами - виробниками/виконавцями послуг з газо-, електропостачання в паперовому та електронному вигляді структурному підрозділу з питань соціального захисту населення та в яких зазначається сума невикористаної субсидії. Перерахування частини невикористаної субсидії на особовий рахунок одержувача субсидії в банківській установі або виплата її через відділення поштового зв'язку ПАТ "Укрпошта" здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення на підставі особистої заяви одержувача, поданої до 1 вересня поточного року. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє одержувачу субсидії про необхідність подання зазначеної заяви. 

Станом на 01.05.2017 вартість 100 куб. метрів природного газу становить 695,79 грн., а вартість150 кВт•г електричної енергії – 174 грн.

Згідно наявних списків одержувачів субсидії, які подані підприємством - виробником/виконавцем послуг, зокрема, ТОВ "Львівгаз збут", у близько 20 відсотків осіб, зазначених у списках, частина невикористаної суми субсидії для відшкодування витрат на оплату послуг з газопостачання для індивідуального опалення значно менша ніж вартість 100 куб. метрів природного газу (це сума від 1 грн. до 695,79 грн.).

Аналогічна ситуація з поверненням частини невикористаної суми субсидії з електропостачання для індивідуального опалення (це сума від 1,00 грн. до 174,00 грн.).

Читати 3556 разів

Наші партнери

Наші колеги

Проект "Право на життя"

ruka.jpg

Львівська міська рада
Департамент гуманітарної політики
Управління соціального захисту
79008, Львів, вул. Галицька, 21
тел/факс:0(32)235-49-82, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 Ми у facebook