Понеділок, 02 грудня 2013 15:15

Які зміни в системі соціального захисту осіб з особливими потребами

Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

Щорічно 3 грудня громадськість відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який покликаний привернути увагу до проблем цієї категорії мешканців та необхідності їм всебічно допомагати. Сьогодні за інформацією ООН в світі налічується понад 1 млрд. людей з інвалідністю, що становить біля 15% від населення планети, 80% з них - особи працездатного віку. 80% осіб з особливими потребами живуть у країнах, що розвиваються.

В Україні ж проживає близько 2,7 млн. громадян з інвалідністю, і це співвідношення постійно росте, оскільки останні десятиліття у світі зберігається тенденція старіння населення, відповідно росте число захворюваності, що призводить до інвалідності тощо.

У Львові ж на обліку в управлінні соціального захисту перебуває більше 37 тис. львів’ян-інвалідів, що становить орієнтовно 5% населення міста. 

Що ж нового в системі надання соціальних гарантій?

Наприкінці жовтня поточного року набрав чинності наказ Міністерства охорони здоров’я України від 31.07.13р.№ 667, яким затверджено нову форму висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, необхідної для оформлення щомісячної грошової допомоги на догляд особам, які проживають разом з інвалідом І і ІІ групи внаслідок психічного розладу (додаток).

Цей вид допомоги на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за ним.

Розмір допомоги розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім'ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж мінімальна заробітна плата.

Для призначення грошової допомоги на догляд подаються такі документи:

 • заява;
 • документ, що посвідчує особу;
 • довідка про склад сім'ї із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних зв'язків членів сім'ї;
 • довідки про доходи кожного члена сім'ї;
 • висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу (нова форма);
 • довідки про наявність і розміри земельних ділянок, виділених для ведення особистого підсобного господарства, городництва, сінокосіння, випасання худоби, та земельної частки, виділеної унаслідок розпаювання землі.

Важливо! Якщо дієздатна особа постійно проживає на одній житловій площі за місцем реєстрації (проживання) інваліда I чи II групи внаслідок психічного розладу, але зареєстрована в іншому місці, подається довідка, видана органом праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації дієздатної особи, про те, що вона не перебуває на обліку як одержувач і не одержує щомісячну грошову допомогу на догляд за місцем реєстрації.

Допомога на догляд призначається на шість місяців і виплачується щомісяця. 

І. СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ ГРОМАДЯНАМ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ

Міський бюджет:

Львівська міська рада, в особі управління соціального захисту, виходячи з прогалин державних соціальних програм, запровадила ряд місцевих соціальних гарантій, які фінансує з міського бюджету, а саме:

 • щомісячна доплата інвалідам І групи від загального захворювання, які не мають права на пенсію в органах Пенсійного фонду, по 50 грн.;
 • муніципальні субсидії (за умови попереднього призначення державної) 
 • надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям м. Львова
 • надання одноразової допомоги мешканцям м. Львова на виконання депутатських повноважень; 
 • пільги на оплату житлово-комунальних послуг 50% (для інвалідів по зору І групи), і 40% для інвалідів по зору ІІ групи. 
 • одноразова матеріальна допомога з нагоди державних, релігійних свят чи пам’ятних дат, згідно розпоряджень міського голови.  

Державний бюджет:

Соціальні гарантії, які передбачені чинним законодавство для осіб з особливими потребами:

 • державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам
 • безоплатне забезпечення технічними засобами реабілітації та протезно-ортопедичних виробів;
 • заходи по реабілітації;
 • отримання безоплатних реабілітаційних послуг;
 • одноразова матеріальна допомога інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам;
 • пенсія по інвалідності, або державна соціальна допомога дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства та пенсія по втраті годувальника (за наявності підстав);
 • скерування на проходження медогляду для забезпечення автомобілем;
 • компенсація на бензин, ремонт технічне обслуговування автомобіля;
 • компенсація на транспортне обслуговування;
 • санаторно-курортне лікування;
 • компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування;
 • компенсаційна виплата непрацюючій особі, яка здійснює догляд за інвалідом І групи або за особою, яка досягла 80-річного віку;
 • компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги, громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

Важливо зазначити, що з 1 грудня поточного року підвищено прожиткові мінімуми, які формують розмір окремих соціальних допомог. Відповідно до зміни їх розміру допомоги за грудень будуть призначені згідно нових розмірів мінімумів.

 Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2013 році 

Соціальні і демографічні

групи населення

Розмір прожиткового мінімуму

З 1 січня

З 1 грудня

Діти віком до 6 років

972 грн.

1032 грн.

Діти віком від 6 до 18 років

1210 грн.

1286 грн.

Працездатні особи

1147 грн.

1218 грн.

Особи, які втратили

працездатність

894 грн.

949 грн.

Загальний показник

1108 грн.

1176 грн.

 ІІ. ЛЬВІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ ЦЕНТР РЕАБІЛІТАЦІЇ «ДЖЕРЕЛО»

З 2008 року у Львові працює комунальна реабілітаційна установа «Львівський міський центр реабілітації «Джерело», який створено на базі благодійної установи «Навчально-реабілітаційний центр «Джерело». Цей приклад засвідчує раціональний підхід у вирішенні питань осіб з особливими потребами, оскільки в цьому випадку міська влада використала набутий професійний досвід благодійної установи із залученням фінансових ресурсів міста.

Сьогодні на програмах реабілітації у Львівському міському центрі реабілітації «Джерело» перебуває 140 осіб з особливими потребами віком від 3 до 35 років.

Для проходження реабілітаційних програм до Центру приймаються діти-інваліди віком до 18 років та повнолітні інваліди з дитинства I-III груп з ментальними розладами при поданні документів відповідно до вимог Порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг“ затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 80.

Медичні покази для зарахування до Центру встановлюють лікарсько-консультативні комісії (ЛКК) лікувально-профілактичних закладів для дітей-інвалідів та медико-соціально-експертними комісіями (МСЕК) для інвалідів з дитинства.

Цьогоріч, на функціонування Центру в міському бюджеті передбачено кошти у сумі 2,5 млн. грн., з яких вже профінансовано 2,3 млн. грн.

Важливо додати, що львів’янам для оформлення скерування у Міжрегіональний центр соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів необхідно звернутись у районний відділ управління соціального захисту Львівської міської ради, за місцем реєстрації,  для оформлення клопотання (з пакетом документів) на оформлення скерування Департаменту соціального захисту населення ЛОДА.

З початку 2013 року управлінням соціального захисту Львівської міської ради підготовлено 139 клопотань львів’ян на оформлення скерувань у Міжрегіональний центр соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів.

ІІІ. ПІДТРИМКА ПРОВЕДЕННЯ ІНІЦІАТИВ ЗАХОДІВ НЕУРЯДОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ПОТРЕБАМИ

Система соціального захисту осіб з особливими потребами у Львові включає важливу складову діяльність неурядових організацій, яких місто намагається підтримувати в різний спосіб, як із залученням бюджетних коштів, так й без них.

У 2013 році управління соціального захисту Львівської міської ради веде співпрацю по трьом ключовим напрямкам підтримки ініціатив неурядових організацій – це підтримка соціально-культурних проектів; надання фінансової підтримки на ведення діяльності; підтримка проведення заходів. Загальна сума передбачених коштів на підтримку близько527 тис. грн.

Цьогоріч управлінням підтримано реалізацію:

 • в рамках соціально-культурних проектів (при дофінансуванні міським бюджетом) 7 проектів організацій осіб з інвалідністю серед яких: ЛМГО «Ромашка», УТОС, «Спільнота «Ковчег», ГО «Дзвін», БФ «Карітас Львів УГКЦ», Львівське обласне відділення Українського фонду «Реабілітація інвалідів». 
 • в рамках календарного плану заходів заходів проведено «Святкування 80-ї річниці від Дня створення Українського товариства сліпих» та «Святкування Міжнародного дня Білої тростини» (заходи УТОСу); Інтеграційний табір «Широке коло» до Дня молоді (ГО «Дивосил-Здоров’я) .
 • надано фінансову підтримку на ведення статутної діяльності «Спільноті «Ковчег» та ГО «Дивосил-Здоров’я». 

У роботі з неурядовими організаціями ми зорієнтовані по співпраці за різними напрямами із залученням бюджетних так і позабюджетних ресурсів. Маємо хороший приклад коли завдяки об’єднанню зусиль благодійників вдалось у 2013 році відремонтувати вбиральні будинку культури Львівського УВО УТОС (вул. Замарстинівська, 130). Окрім того, в нас є хороша практика організовувати цікаві екскурсії,чи перегляд вистав для потребуючих дітей, в тому числі з інвалідністю в театрах нашого міста.

Також, маємо зворушливий приклад коли група ініціативних молодих львів’ян з особливими потребами, шанувальників Львівських Карпат звернулась за підтримкою в організації поїздки в Донецьк на чвертьфінальний матч Кубку України з футболу з ФК «Шахтар». Приємно, що координованими зусиллями вдалось подарувати цим людям позитивні враження у вигляді цієї поїздки. І таких прикладів є достатньо.

Читати 2355 разів

Наші партнери

Наші колеги

Проект "Право на життя"

ruka.jpg

Львівська міська рада
Департамент гуманітарної політики
Управління соціального захисту
79008, Львів, вул. Галицька, 21
тел/факс:0(32)235-49-82, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 Ми у facebook